Skip to content ↓

Governor Categories and Terms of Office 2019-2020

 

Full Name

Role

Trustee / Governor Date of Appointment

Termination of Appointment (if applicable)

Trustee / Governor Term of Office

Trustee / Governor Appointed by

GOVERNORS

  1.  

Mrs Margaret Sampson

Member Governor

28/03/2017

n/a

4 years

Members

  1.  

Mr Paul Barker

 

Member Governor

13/12/2016

n/a

4 years

Members

  1.  

Mrs Marjorie Florence Caballero

 

Member Governor

07/06/2019

n/a

4 years

Members

  1.  

Mrs Ann Margaret Giubertoni

 

Governor 

28/03/2017

n/a

4 years

Members

  1.  

Mrs Helen Hathaway

Governor

13/12/2016

n/a

4 years

Members

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

PARENT GOVERNORS

  1.  

Mrs Joanne Lannon

Parent Governor

27/09/2016

n/a

4 years

Parents

  1.  

Mr Callum Purvis

Parent Governor

27/09/2016

n/a

4 years

Parents

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

STAFF GOVERNORS

  1.  

Mrs Lisa Maria Akister

Support Staff Governor

13/12/2016

n/a

4 years

Staff

  1.  

Mrs Alexa Sian Holt

Teacher Governor

27/09/2017

n/a

4 years

Staff

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

THE HEADTEACHER

  1.  

Mr David James Littlemore

 

Member Accounting Officer Headteacher

28/11/2018

n/a

Ex Officio

Ex Officio

CO-OPTED GOVERNORS

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

  1.  

VACANCY

 

 

 

 

 

  1.  

VACANCY